Zpět

# KOUPELNA

Místo odpočinku

Koupelna dnes už není jen místo, kde se pere, koupelna, to je především relax. Možná i to je důvod, proč se vždy snažíme z koupelny odstranit vše, co s relaxem příliš nekonvenuje.

Začněme proto otázkou, kterou řeší spousta lidí: „Je lepší mít toaletu oddělenou od koupelny?“ Na takovou otázku existuje jednoduchá odpověď: „Rozhodně.“ Toaleta je místo, které si zaslouží maximální soukromí a neměla by se prát o prostor s koupelnou.

Toaleta je právě jedním z těch příkladů, které s relaxem příliš neladí. Toaleta je jednoduše úplně jiný prostor, který si zaslouží maximální soukromí. Takže pokud to jde, tak pryč s ní z koupelny. Snad jen u dětské nebo hostinské koupelny se to dá tolerovat, nebo na malém prostoru, ale pokud to jde, tak by měla být vždy zvlášť.

A když už jsme u toho praní, co taková pračka? Patří do koupelny? To je otázka dispozice. Pokud máte velkoryse řešený byt nebo dům, vždy je lepší umístit pračku i sušičku do technické místnosti nebo komory. V opačném případě je dobré, aby byly schované ve skříni.

Ale teď už zpět ke koupelně. Je to místo, kde relaxujete ať už ráno nebo večer, ve vaně nebo ve sprše. Každý má preference jiné. Někdo se rád povaluje ve vaně, někdo dává přednost dlouhé sprše. Vše by mělo mít svůj prostor.

V koupelně se musíte cítit dobře.

Pro sprchu je ideální řešení walk-in a ještě lepší, když je dostatečně velká, že nepotřebuje dveře. Pak odpadá nesnadná údržba zákoutí pantů sprchových dveří, žloutnoucího těsnění a další specialit. U tak velké sprchy je dobré myslet na umístění držáku na ručníky. Dostatečně velká sprcha snese držáky i uvnitř sprchy na protilehlé straně, kam na ně voda nestříká. Podáte si tak ručník bez toho, abyste si našlapali na podlaze. V jedné z realizací jsme dokonce vymysleli úzký otvor vedle fixního prosklení tak, aby se dalo sáhnout na nahřátý ručník na radiátoru. Další důležitou součástí sprchového koutu je odkládání mýdel a šamponů. Zapomeňte na malé niky nebo drátěný program. Malé niky mají ošklivé detaily, drátěný program, rozuměj drátěnou polici, ze které každý šampon spadne, už dnes umíme nahradit kultivovanějšími doplňky. Ideální nika je průběžná po celé délce sprchy. A ideální police je ta, která má vysoký okraj a skryje i váš oblíbený, ale nevzhledný šampon.

Řešení umyvadel je velké množství. Od dvojumyvadel, zakázkových z umělého kamene až po klasické na desku. Vše je o preferencích každého z vás. Důležitější než samotný tvar je výběr barvy. Umyvadla jsou poměrně vytížená a je proto dobré, abyste ho nemuseli leštit každé ráno. Určitě se vyhněte černému lesku, to je nejméně praktické z hlediska map po vodním kameni (stačí jedna kapka) a to se baví jen o vodě. Velmi praktické jsou matné povrchy a jako nejpraktičtější se ukázala umyvadla z přírodního kamene, na těch prostě není vidět nic!

I vana má více možností řešení. Vana obezděná je praktická z hlediska odkládání. Trochu hůře se řeší její zapuštění do obkladu, protože většina van má lehce zaoblenou hranu a na tu se velmi špatně navazuje. Jako ideální se tak jeví vana z jednoho kusu umělého kamene, kterou jsme realizovali v Pařížské. Dá se tam dokonce doplnit skryté osvětlení v soklu. Řešení je to čisté a beze spar. Volně stojící vana je prostě luxus. My to máme rádi. Kromě toho, že to skvěle vypadá v prostoru, tak vám tím právě zkomplikujeme odkládání dvaceti šamponů na okraj vany a o to tady jde. Volně stojící vanu doplníme jen malým stolkem, kam si dáte svíčku, mýdlo a sklenici vína. Je to o relaxu, nezapomeňte.

Ještě důležitější než umyvadlo je výběr samotné baterie. Nejčastěji volníme baterie nástěnné – vyhnete se tak nekonečnému čištění kolem baterie na desce v malém prostoru. Nástěnná baterie je velmi čisté řešení. Stejně jako umístění je důležitý i tvar.Nikdy si nedávejte chrom a k tomu ještě plochý. Platí u toho stejné pravidlo jako u černého lesklého umyvadla. Je tam vidět úplně všechno! V poslední době je kromě kartáčovaného nerezu objevují už docela běžně i probarvené kovy nebo barevné baterie v nástřikem. A tím nic nepokazíte. Pak už je jen na vás, jestli zvolíte baterii pákovou nebo kohoutovou.

A co nás pálí nejvíc. Samozřejmě, že úložné prostory. A nemyslím tím tu skříňku pod umyvadlem, která je naprosto nepoužitelná kvůli tomu, že tam vede sifon a většinu šuplíku tak odebere. Ideální je chytré řešení úložného prostoru kolem umyvadla, kam se schovají všechny ty malé flaštičky tak, že budou po ruce, ale nebudou vidět. Tyto police vždy doplňujeme zásuvkami, aby tam mohly být ukryté i kartáčky a holící strojky. Na ostatní větší věci je ideální vestavná skříňka na celou výšku. Stačí úzká a ideálně zabudovaná do niky.

Naším nejoblíbenějším materiálem pro koupelny je stěrka a to hned z několika důvodů. Nemá spáry, takže se lépe čistí. A krásně se spáduje ve sprchovém koutě. Nemusíme kreslit spárořezy, fakt nás nebaví řešit návaznosti všech stěn a podlahy a spádů, to se nikdy nepovede ideálně. Pokud už obklady používáme, tak jen jako dekoraci ve smyslu ozvláštnění jedné ze stěn. Můžeme si pak dovolit i dražší materiál, když ho nemáme všude.

Naše tipy:

od Radky - 13. 12. 2021

Přihlas se k odběru novinek