Zpět

Jak navrhnout bílý interiér tak, aby jste se nebáli v něm žít? Je to vůbec praktické? 

Stejně jako černá, tak i bílá vzbuzuje v interiéru u klientů velkou míru opatrnosti. Bílé stěny si dovede představit každý, dokonce i nábytek, ale podlaha? Takto radikálně bílý přístup je jen pro odvážné. Má to ale své nesporné výhody – vyhneme se složitému ladění podobných materiálů, jako je tomu například u dřeva. Sladit dřevěnou podlahu, rámy oken, dveře, dýhy na nábytek a doplňky je kolikrát naprosto nadlidský výkon. Naproti tomu v bílé jde vše velmi jednoduše. Díky jednobarevnému ladění vyniknou struktury materiálů. Obrovskou výhodou je světlo. Bílý interiér září v zachmuřených zimních měsících. A když k tomu přidáme velká okna, tak na Vás žádná deprese nepadne. Stejně jako u černé, ani u bílé se není třeba bát. Čím bělejší interiér je, tím je jednodušší.

Jak je to s praktickou stránkou věci?

Nebudeme si nic nalhávat, třeba bílá podlaha náročnější na úklid je. Ale není to nic, co by nezvládl vytírací robot, když se to nechce dělat zrovna vám. Víc než barva je vždy důležitá struktura povrchů. Speciálně u bílé je lépe volit povrchy, které jsou jen lehce strukturované, ale nejsou vyložené porézní. Lehká struktura zajistí, že se nestanete otrokem úklidu vlastní domácnosti.

Jak vybrat bílé povrchy, aby vydržely bílé.

Nejdůležitější kritérium je, aby šla bílá udržovat. Takže vše omyvatelné, a to včetně maleb.

I přesto, že materiálů je k dispozici nepřeberné množství, tak v bílé ta volba není úplně jednoduchá. Začneme u podlahy. Pokud ji chcete skutečně bílou, je nejlepší volbou povrch takový, aby ideálně neměl žádné spáry. Tím je stěrka s co nejmenší strukturou, ideálně bez kaveren, které by se časem zanesly špínou. Další volbou je dlažba s minimální spárou. Tady je nutné vybírat určitě z dražších řad. Pokud mají být spáry minimální a nejmenším počtu, musí být formát dlaždice co největší a je nutné mít jistotu, že bude dlaždice rovná. Další volbou je bělená dřevěná podlaha, té přírodní vždy zůstane lehce narůžovělý nádech. Pokud byste se ho chtěli zbavit, pak je lepší vybírat ve vinylu. Poslední možností, jak dosáhnout bílého dřeva, je pak nátěr dřevěné podlahy čistě bílou barvou.

 

Pro stěny jsou už volby jednodušší. Ke stěrkám a obkladů můžeme přidat obklady z lakované MDF desky a to buď v klasickém stylu se zdobnými lištami, které se hodí pro rekonstrukce starších bytů, nebo vroubkované, které jsou ideální pro novostavby.

U nábytku jsou volby velmi široké. Skvělé jsou na údržbu bílé matné lamino s probarvenou hranou, aby v hraně nebylo viditelné tmavé jádro desky. Skvělým materiálem i pro údržbu hlavně pro kuchyně jsou umělé kameny, které se používají nejen na pracovní desky, ale i na dvířka.

 

Bílá na nábytku je jednoduchá, pokud vybíráme dřevěné, kovové nebo plastové nábytky. U čalouněných je lepší jít do „špinavé bílé“ nebo kůže/koženky.

 

Výrazně bílý interiér jsme si vyzkoušeli na realizaci vlastní stodoly, která je radikálně černá zvenku a bílá uvnitř. Naopak bílou v kombinaci s přírodními materiály si můžete prohlédnout v realizaci Algarve

 

A proč je nám tak blízké Lanzarote? Protože tam je tento radikální přístup aplikovaný na celý ostrov. Všechny domy jsou striktně bílé v kombinaci se zelenými, případně modrými a hnědými okny. Prostě balzám. Sledujte na našem instagramu, jak se dá takový dům na Lanzarote koupit.

A závěrem? Nebojte se být radikální, stojí to za to!

od Radky - 22. 8. 2022

Přihlas se k odběru novinek