Rekonstrukce domu po babičce. Krásná vilka, která svým vzhledem patří spíš do města než na vesnici, ale má své neskutečné kouzlo. Původně jsme se bavili jen o úpravách interiéru, ale jak tomu u rekonstrukcí bývá, postupem prací jsme odhalovali jeden problém za druhým a museli jej řešit. Z malé rekonstrukce se tak stala velká. Tím, že se jedná o rodinné dědictví, bylo cílem zachránit dům za každou cenu.
Rekonstrukce domu po babičce
Hradec je jeden z případů, který jsme rozebírali v našem předchozím článku na téma rekonstrukce domu. Tady se navíc k rodinnému dědictví přidal i fakt, že podobná vila je naprosto unikátní a tak její záchrana dává smysl. Samotný dům má velký potenciál do budoucna.
Původní stav byl velmi zanedbaný. Trubky zarostlé, sklep plný hlíny a samotná dispozice velmi komplikovaná. V domě se během 80. let odehrálo několik nevhodných zásahů. Celkově byl dům ve špatném stavu. Nesmyslné přizdívky i členění prostoru, velmi krkolomné dispozice koupelen.
U každé rekonstrukce citlivě hledáme původní podstatu a snažíme se oživit a vylepšit vše původní. Hned na první dojem nás zaujalo schodiště a velkorysý vstup na zahradu. Rozhodli jsme se domu navrátit původní eleganci. To nás vedlo k tomu, že jsme úplně překopali dispoziční rozmístění v domě. Do centra domu jsme umístili hlavní obytný prostor, zrušili dlouhou chodbu a propojili tak obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. K ložnicím po obvodu domu jsme doplnili koupelny. U hlavní ložnice se nám podařilo vytvořit i koupelnu s oknem a nemyslím tím to malé, ale klasické velké okno, které tak koupelně dodá neskutečný luxus.
Začali jsem vybouráním nepůvodních příček a zazděných dveřních otvorů. Při sundání palubkových podhledů jsme objevili spodní stranu původního pískovcového schodiště vedoucího na půdu. A takových překvapení bylo několik. Návrh jsme tedy v procesu upravovali a přizpůsobovali původním konstrukcím.
Problém nastal při odhalení krovu a stropních trámů, které byly ve špatném stavu Krov jsme s pomocí statika restaurovali. Staré půdovky jsme využili ve sklepě a celé podkroví nyní čeká na další využití. Dřevěné prvky jsme z části využili do detailů nábytku. Podkroví má neuvěřitelný potenciál do budoucna. Vejde se sem několik ložnic nebo velkorysá tělocvična na jógu. Čas ukáže, jaké využití bude nejlepší.
Původní sklep byl celý zasypaný hlínou. To způsobilo, že dům nevětral a vlhnul. Po vyčištění prostoru krásně vynikly cihelné klenby. Jejich nasvícení pak z prostoru udělalo velmi příjemný vinný sklep. A ten jsme propojili s jídelnou nad ní proskleným poklopem. Získali jsme tak velmi zajímavý detail i do obytného prostoru. Paradoxně po vysušení sklepa se ukázalo, že dům stojí na písku a písek sám o sobě už nemá tu vlhkost jako v době, kdy se dům stavěl. Díky tomu dům sedá a my tak museli řešili praskliny ve zdech.
Nechali jsme vyrobit kopii původních dveří na zahradu. Stěny jsme doplnili kazetováním a do kontrastu k tomu jsme použili moderní nábytek. Betonovou kuchyni s mosaznými detaily a „tisky“ do stěrky, sametové sedačky jednoduchého tvaru a jídelní stůl z původních fošen, které jsme našli na půdě. Původní dřevěné podlahy se zachránit nepodařilo, nahradili jsme je masivní podlahou skládanou do francouzského vzoru. V koupelnách opět kombinujeme odkaz k minulosti v podobě historizující dlažby a stěrky.
Tato realizace je ukázka rekonstrukce, která se povedla, i když byla daleko náročnější, než jsme původně počítali. Ano, bylo by jednodušší dům strhnout a postavit místo něj novostavbu, ale přišli bychom o takový zajímavý klenot, který má své nezaměnitelné kouzlo. A toto je přesně důvod, proč nás rekonstrukce baví. Je to živelný proces objevování skrytých pokladů, neustálé řešení problémů, na které narážíme až během realizace, dlouhé řady kompromisů. Naprostou nutností je u podobných realizací i osvícený klient, který má vůli podobné nemovitosti zachraňovat a přivádět znovu k životu. Je to náročné, ale to je to co nás na tom baví.
Pokud se o rekonstrukcích domů chcete dozvědět víc, připravili jsme pro Vás celý článek na toto téma. Najdete tam i další ukázky vybraných realizací.
od Radky - 8. 8. 2024